Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?
Zdarza się, że piękny uśmiech wymaga radykalnych kroków, które umożliwiają zachowanie zdrowego uzębienia. W tym celu stworzono specjalną dziedzinę stomatologii, czyli tzw. chirurgię stomatologiczną. Jakie zabiegi wykonywane są w jej obrębie? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
NA CZYM POLEGA CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA?
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która obejmuje wykonywanie zaawansowanych zabiegów w obrębie jamy ustnej i jej okolic. Specjalista zajmujący się tego typu działaniami musi posiadać dużą wiedzę, doświadczenie i zdolność do podejmowania przemyślanych decyzji.
Chirurgia stomatologiczna wchodzi w grę wszędzie tam, gdzie stomatologia zachowawcza nie odniesie już skutku. Co ważne, pomaga ona nie tylko w przypadku schorzeń uzębienia, ale również chorób dziąseł, kości, a niekiedy nawet zatok.
Oczywiście każdy zabieg wymaga indywidualnej analizy przypadku, a także przeprowadzenia dokładnych badań (takich jak zdjęcie rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie USG) i konsultacji z pacjentem. Chodzi bowiem o wybranie najlepszego możliwego rozwiązania, które pomoże w odzyskaniu zdrowia. Co ważne, dzięki nowoczesnym technikom i zaawansowanemu technologicznie sprzętowi różnego typu zabiegi są prostsze do przeprowadzenia i łatwiejsze dla pacjenta.
JAKIE ZABIEGI SĄ PRZEPROWADZANE PRZEZ CHIRURGA STOMATOLOGA?
W ramach chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są m.in. takie zabiegi, jak ekstrakcje zębów, dłutowanie połamanych zębów, ekstrakcje "ósemek" (tzw. zębów mądrości), czy ekstrakcje zębów zatrzymanych. Dodatkowo po udanej ekstrakcji zęba często w grę wchodzą również zabiegi z zakresu implantologii, które pozwalają zachować estetykę i prawidłowe ułożenie zgryzu.
Co jeszcze warto wiedzieć o wspomnianych zabiegach? Oto kilka niezbędnych informacji:
- Dłutowanie zębów to zabieg wykonywany, gdy tradycyjne usunięcie zęba nie jest możliwe. Polega on na nacięciu dziąsła, a następnie usunięciu zęba przy pomocy specjalnych kleszczy. Technika ta jest wykorzystywana szczególnie w przypadku zębów niestandardowych, takich jak ósemki, czy zęby złamane i posiadające zakrzywione korzenie.
- Ekstrakcja ósemek, czyli zabieg wykonywany u dużej liczby pacjentów. Ósemki są zębami, które trudno jest utrzymać w czystości, a co za tym idzie, na których często pojawia się próchnica. Zabieg ich usunięcia wykonywany jest pod znieczuleniem.
Czytaj dalej: Metody wybielania zębów